Solo Deniz firmasının kurucuları olan Akdurak ailesi, nesilden nesile aktarılan yelkencilik ve yarışçılık mirasını bugün de hala devam ettirmektedir. 3 kuşak yelkenci olan Akdurak ailesinin yelkenle tanışması, kurucu ortağımız Rebii Akdurak’ın babası Metin Akdurak ile gerçekleşmiştir.

Yelken hayatına Göztepe Yelken Kulübü’nde başlayan Metin Akdurak, üstün başarıları sonucunda milli takıma seçilmiş ve 1964 Tokyo Olimpiyatları'nda ülkemizi Flying Dutchman sınıfında temsil etmiştir.

Bu başarısı ile aynı zamanda Göztepe Spor Kulübü’nün de tarihindeki ilk olimpik sporcu olma ünvanını taşımaktadır.

Kurucu ortağımız Rebii Akdurak, optimist sınıfında başladığı yelken kariyerine, sırasıyla laser, surf ve büyük teknelerde skipper olarak devam etmiştir. Surf sınıfında birçok kez milli olmuş, ardından yarıştığı yat sınıfında da sayısız kupa kazanmıştır.  Ülkemizde yelkenciliğin gelişmesi ve yayılmasına katkıda bulunmayı amaç edinmiş olan Rebii Akdurak, eşi Özlem Akdurak ile beraber 2007 yılında Solo Yelken İhtisas Kulübü’nü kurmuştur ve Çeşme Yelken İhtisas Kulübü'nün komodorluk görevini üstlenmiştir.

Tamamen Türk yelkenciliğine milli sporcu yetiştirme misyonuyla kurulmuş olan Solo Yelken Kulübü, 2010-2020 yılları arasında sayısız milli sporcu yetiştirmiş ve olimpik takım havuzuna sporcular sokmayı başarmıştır.

Diğer kurucu ortağımız olan Özlem Akdurak, şu anda Türkiye Yelken Federasyonu başkanlığı ve World Sailing başkan yardımcılığı görevlerini aktif olarak sürdürmektedir.

Türkiye'deki ilk kadın yat ekibinin kurucularından biri olan Özlem Akdurak, ardından Solo Yelken Kulübü’nün kurucusu ve başkan yardımcısı ve 2013 yılında Çeşme Yelken Kulübü’nün başkanlığına seçilmiştir. 2017 yılında TYF başkanı olduktan sonra görevinden ayrılmıştır.

Firma ortaklarımızdan Can Akdurak, optimist sınıfında yelken macerasına başlamış ve sırasıyla Optimist, Laser ve Finn sınıflarında sayısız kez Avrupa ve Dünya Şampiyonaların da milli takımımızı temsil etmiştir.

Şu ana kadar yarıştığı sınıflarda birçok kez Türkiye Şampiyonluğu elde eden Can Akdurak, en son yarıştığı Finn sınıfında Türkiye Yelken Federasyonu’nun belirlediği olimpik takım havuzunda yer almıştır.

Finn sınıfının olimpiyatlardan kalkmasıyla beraber dinghy sınıfında yarışmayı bırakmış ve güncel olarak yat sınıfında yarışmaya devam etmektedir.